اهمیت دیجیتال مارکتینگ در تجارت بین الملل و صادارت

اهمیت دیجیتال مارکتینگ در تجارت بین الملل و صادارت

این روزها با وجود تسهیلاتی که ارتباط کشورها را با یکدیگر آسان کرده، صادرات و ورود به بازارهای بین المللی از اهداف کسب و کارهای کوچک تا بزرگ است. اما مهم ترین نکته برای ورود به این عرصه، بازاریابی اصولی است. به لطف دنیای وب، دیگر روش های بازاریابی سنتی برچیده شده و دیجیتال مارکتینگ در تجارت بین الملل به کمک بسیاری از مدیران آمده است.

در عصر حاضر بیشتر استراتژی های بازاریابی بین الملل در بستر اینترنت دنبال می شوند و بازاریابی بین المللی آنلاین جای خود را به روش های زمان بر و دست و پا گیر داده است.

با این حال هنوز بسیاری از افراد برای شروع صادرات و ورود به دنیای تجارت جهانی از این موضوع آگاه نیستند و اهمیت آن را درک نمی کنند. به همین دلیل در این بخش می خواهیم اهمیت دیجیتال مارکتینگ در صادرات و تجارت جهانی را بیشتر بشناسیم.

همراه ما باشید تا در تجارت جهانی همچون حرفه ای ها بدرخشید!

دیجیتال مارکتینگ در تجارت بین الملل چه نقشی دارد؟!

برای کسب و کاری که قصد ورود به عرصه جهانی را دارد، بازاریابی به معنای فعالیت هایی است که منجر به خرید و فروش بیشتر محصولات و خدمات شود. دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی آنلاین، نوع خاصی از بازاریابی است که با دیجیتالی شدن جهان روی کار آمد. در این نوع از بازاریابی، اینترنت و تکنولوژی های دیجیتالی برای معرفی و برندنیگ کسب و کار استفاده می شوند.

دیجیتال مارکتینگ برای ورود به بازارهای بین المللی، رسانه ها و پلتفرم های مختلفی را به کار می گیرد تا خدمات و محصولات مدیران را ارتقا بخشد.

در حقیقت دیجیتال مارکتینگ در تجارت بین الملل، روش برندها و کسب و کارها در استفاده از تکنولوژی های آنلاین را تغییر داده است. راهکارهای متنوعی وجود دارند که بازاریابی آنلاین به کمک آنها به برندینگ و فروش در سطح جهانی کمک می کند. این راهکارها شامل موارد زیر می شود:

علاوه بر بسترهای آنلاین برای بازاریابی، در دیجیتال مارکتینگ تجارت جهانی می توان از کانال های آفلاین هم استفاده کرد. این کانال های آفلاین، رسانه های دیجیتالی هستند که شامل تلویزیون، سرویس پیامک، سرویس MMS و تماس می شود.

 

 

 

نگاهی به مزایای دیجیتال مارکتینگ در تجارت بین الملل

اگر نگاهی به استراتژی های بازاریابی بین الملل داشته باشید متوجه می شوید که نزدیک به ۱۵ تا ۲۰ سال است که از دیجیتال مارکتینگ در تجهارت جهانی استفاده می کنند. این شکل خاص از بازاریابی با مزایای ویژه خود امکان ارتقای کسب و کارهای کوچک را فراهم کرده و امتیازهای ویژه ای برای تجارت های بزرگ رقم زده است.

اهمیت استفاده از بازاریابی بین المللی آنلاین را زمانی متوجه می شوید که رفتار کاربران را برای خرید در نظر بگیرید. با وجود افزایشی که در دسترسی به اینترنت در سال های اخیر دیده می شود، بسیاری از افراد قبل از خرید ترجیح می دهند با برندها در دنیای وب آشنا شوند.

در حقیقت اگر بخواهیم تیزبیانه تر این موضوع را موشکافی کنیم متوجه می شویم کمتر کسی بدون یک جستجوی ساده در فضای وب، به قصد خرید از برندی خاص راهی فروشگاه های فیزیکی می شود. این موضوع می تواند فرصتی فوق العاده را برای ورود به تجارت جهانی ایجاد کند؛ چرا که امکان بازاریابی تمام برندها از سرتاسر دنیا وجود دارد و فقط باید اصول آن را دقیق تر آموخت.

علاوه بر این برای مدیران کسب و کارهای مختلف نیز فرصتی فراهم شده تا بازار را دقیق تر شناسایی کنند. در واقع دیجیتال مارکتینگ در تجارت بین الملل به شما اجازه می دهد رقبای خود را شناسایی کرده، نیاز بازار را سنجیده و مخاطبان هدف خود را بشناسید.

به عنوان مثال یک شرکت تولیدکننده محصولات کشاورزی در کشور A می تواند از اطلاعات موجود در بستر اینترنت که توسط یک کمپانی در کشور B منتشر شده، هم برای ارتقای محصولات خود استفاده کند و هم نقاط منفی محصول رقیب را شناخته و هوشمندانه تر برای ورود به بازارهای بین المللی قدم بردارد.

 

 

 

 

چگونه از بازاریابی بین المللی آنلاین برای ورود به عرصه جهانی استفاده کنیم؟!

حال که متوجه نقش و اهمیت دیجیتال مارکتینگ در تجارت بین الملل شده اید، باید به دنبال راهکارهایی باشید تا از آن در جهت رشد و معرفی کسب و کار خود استفاده کنید. در قلمرو شگفت انگیز فضای مجازی، هیچ مرزی کسب و کار شما را متوقف نمی کند؛ پس باید پیشروی در این دنیای جدید را یاد بگیرید.

تا کنون کشورهای بسیاری از این فرصت به دست آمده برای معرفی بیشتر خود استفاده کرده اند. به عنوان مثال هند و چین دو کشوری هستند که با به کارگیری استراتژی های بازاریابی بین الملل محصولات خود را به سرتاسر جهان عرضه کرده اند.

اما برای ورود به بازارهای بین المللی به کمک دیجیتال مارکتینگ باید صبور بوده و انتظار یک سال طاقت فرسا را داشته باشید. علاوه بر این ممکن است هزینه های بازاریابی آنلاین بیشتر از آنچه که در نظر گرفتید شود. اگر برای این مسیر آماده شده اید، موارد زیر را در نظر بگیرید تا فعالیت شما در تجارت جهانی حرفه ای و اصولی باشد.

برای ورود به دنیای تجارت بین المللی ۳ موضوع بیشترین تاثیر را در دیجیتال مارکتینگ دارد:

  1. کشور یا منطقه جغرافیایی مورد نظر خود را با استفاده از ساختار URL بین المللی هدف بگیرید.
  2. با استفاده از برچسب های زبان، زبان مخاطبان هدف خود را نشانه بگیرید.
  3. محتواها را به زبان های مختلفی تولید کنید تا ارتباط و تعامل بیشتری با مخاطبان خود داشته باشید.

این ۳ مورد از حیاتی ترین اقدامات برای پیاده کردن دیجیتال مارکتینگ در تجارت بین الملل محسوب می شوند. در ادامه راهکارهایی برای انجام این ۳ مورد را در اختیارتان قرار می دهیم.

ساختار URL برای بازاریابی بین المللی

ساختار URL های بین المللی شامل موارد بسیاری می شود. به عنوان مثال دامنه های سطح بالای کد کشوری (ccTLD)، ساب دامین، دامنه های سطح بالای عمومی (gTLD) با پارامترهای زبان و موارد دیگر. در ادامه با هریک از این مفاهیم و کاربرد آنها آشنا می شویم.

دامنه های سطح بالای کد کشوری (ccTLD) از دو حرف به عنوان نماینده ای از یک کشور یا موقعیت جغرافیایی بهره می برند. این کدهای دو حرفی توسط گوگل برای هدایت کاربران هدف به وب سایت شناسایی و استفاده می شوند.

ساب دامین (Subdomain) یا زیر دامنه از دامنه اصلی مشتق می شود. محدودیتی در ایجاد تعداد ساب دامین وجود ندارد و می توانید آن را در صفحات مختلف استفاده کنید. در نظر داشته باشید که ساب دامین می تواند هیچ شباهتی به دامنه اصلی شما نداشته باشد.

دامنه های سطح بالای عمومی (gTLD) هم دامنه های معروفی همچون .com ، .net یا .org و غیره هستند که روی زبانی که مخاطب با آن صحبت می کند، هدف گذاری می کنند.

با توجه به استراتژی های بازاریابی بین المللی خود می توانید ترکیبی از این ویژگی ها را استفاده کنید تا وب سایت شما برای جامعه هدف بزرگ تری بهینه شود.

 

 

 

 

هدف گذاری زبان وب سایت برای ورود به بازارهای بین المللی

برای ایجاد زبان های در دسترس وب سایت خود باید از تگ hreflang یا متاتگ های زبان استفاده کنید. استفاده از این تگ ها باعث می شود موتور جستجوگر متوجه زبان استفاده شده در محتواهای شما شود.

برای پیاده سازی دیجیتال مارکتینگ در تجارت بین الملل باید یک وب سایت چند زبانه داشته باشید. بهتر است طراحی سایت را با زبان انگلیسی شروع کنید و به مرور، زبان های دیگر را به آن اضافه کنید؛ چرا که تمام مخاطبان هدف شما به انگلیسی مسلط نیستند.

برای چند زبانه کردن وب سایت حتما مطمئن شوید که تمام ساختار آن از کلیدهای پیمایش گرفته تا محتواها و راهنماها به درستی ترجمه شوند. به هیچ عنوان از ترجمه های ماشینی استفاده نکنید که هنوز به خوبی کار نمی کنند.

نکته دیگر که باید در استراتژی های بازاریابی بین المللی در نظر داشت این است که به طور اتوماتیک و بر اساس موقعیت کاربر، زبان وب سایت را پیشنهادی نکنید. زیرا ممکن است زبان کاربر با موقعیت جغرافیایی او همخوانی نداشته باشد.

فراموش نکنید برای طراحی وب سایت چند زبانه معادل سازی واحدهای پولی، شماره تلفن ها و آدرس ها نیز را انجام دهید که متناسب با زبان وب سایت برای موتورهای جستجوگر بهینه شوند.

 

 

 

 

 

برای ورود به بازارهای بین المللی تکنولوژی را دوست داشته باشید!

به لطف وجود و نقش دیجیتال مارکتینگ در تجارت بین الملل هر کسب و کاری می تواند اهداف جهانی را در سر بپروراند. دنیای وب، فضایی بدون مرز را در اختیار مدیران قرار می دهد تا از نزدیک با مخاطبان خود در سرتاسر جهان ارتباط داشته باشند و نیاز آنها را بشناسند.

بازاریابی بین المللی آنلاین راهکارهای فوق العاده ای را برای موفقیت در سطح جهانی در اختیار افراد قرار می دهد که در این بخش به شکل خلاصه به آنها اشاره کردیم. هرچند استراتژی های بازاریابی بین الملل به این موارد ختم نمی شود و برای اطلاع و به کارگیری این راهکارها باید عمیق تر آن را بررسی کنید.

شما برای ورود به سطوح تجارت جهانی چه راهکارهایی را ارزیابی کرده اید؟! آیا به فکر استفاده از بازاریابی دیجیتالی برای معرفی و برندینگ خود هستید؟! چه موانع و چالش هایی در این مسیر وجود دارد؟! در بخش دیدگاه ها نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *