تفاوت بین HTML و HTML5

تفاوت بین HTML و HTML5 چیست؟

تفاوت بین HTML و HTML5 چیست؟

HTML چیست؟

HTML مخفف HyperText Markup Language است. Html زبان استاندارد طراحی صفحات وب است و کلیه کدهای صفحه در نهایت به کدهای HTML تبدیل شده و توسط مرورگر نمایش داده می شوند. HTML یک زبان نشانه گذاری است، به این معنی که بخش های مختلف توسط اجزایی به نام تگ از هم جدا شده ، که هر کدام دارای کاربرد و خواص مربوط خود هستند . این تگ ها به مرورگر اعلام می کنند که هر بخش از صفحه چه نوع عنصری است و باید به چه صورت نمایش داده شود .

HTML5 چیست؟

HTML5 در سال ۲۰۱۴ منتشر شد. HTML در حال به روز کردن خود با ویژگی های بیشتر است تا اینترنت برای همه قابل دسترسی تر باشد. HTML5 با HTML متفاوت است، زیرا تمام ویژگی های آن در همه مرورگرها پشتیبانی می شوند. HTML5 از سال ۲۰۱۲ به بعد توسط W3C پیشنهاد شده است. این شامل مدل های پردازش، قوانین تجزیه و تحلیل دقیق، بررسی خطا و پشتیبانی از ذخیره سازی محلی است. HTML5 از API جاوا اسکریپت مانند Geolocation API را برای شناسایی مکان، پشتیبانی از نرم افزار تلفن همراه پشتیبانی می کند. HTML5 یک زبان واحد نشانه گذاری را تعریف می کند که می تواند به صورت نحوی با زبان HTML یا XHTML نوشته شود و از نسخه های قبلی HTML هم پشتیبانی می کند.

تفاوت بین HTML و HTML5 چیست؟

اکنون که در مورد HTML و HTML۵ اطلاعاتی بدست آوردیم، حالا وقت آن رسیده تا این دو را با هم مقایسه کنیم. در زیر مهمترین تفاوت HTML بین HTML5 را نام میبریم:

  • در HTML از فیلم های صوتی پشتیبانی نمی شوند در حالی که درHTML5 ، فیلم و صدا در آن میتوان استفاده کرد.
  • HTML تقریباً با همه مرورگرها سازگار است، در حالی که HTML5 توسط بسیاری از مرورگرهای مدرن مانند Firefox ، Mozilla و Chrome و غیره پشتیبانی می شود.
  • درHTML ، جاوا اسکریپت و رابط مرورگر در همان ترید اجرا می شوند در حالی که در HTML5 می توان JavaScript را در پس زمینه با کمک API وب اجرا کرد و در تریدهای مختلف اجرا کرد.
  • در HTML ، گرافیک های وکتور با کمک سایر ابزارهایی مانند Silver light ، فلش و غیره پشتیبانی می شوند، در حالی که در وکتورهای HTML5 به طور پیش فرض از canvas و SVG پشتیبانی می شود.
  • در HTML از تگ <a> به عنوان anchor و همچنین برای مراجعه به لینک استفاده می شود در حالی که در HTML5 برچسب <a> فقط به عنوان پیوند لینک استفاده می شود.
  • در HTML از تگ <acronym> برای نمایش مخفف استفاده می شود در حالی که در HTML5 این برچسب با تگ <abbr> جایگزین می شود که برای همین منظور استفاده می شود.
  • در HTML5 ، برچسب <table> می تواند فقط یک صفت حاشیه (border) داشته باشد، و مقدار آن باید صفر یا یک باشد در حالی که در HTML می توانیم بسیاری از خصوصیات را داشته باشیم.
  • در HTML ، ارتباط بین کلاینت و سرور با استفاده از جریان و یکپارچه سازی طولانی اتفاق می افتد، زیرا پشتیبانی از سوکت ها وجود ندارد ، در حالی که HTML5 از سوکت وب پشتیبانی می کند که از طریق آن امکان ارتباط کامل دوبلکس بین کلاینت و سرور فراهم می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *