بازاریابی محتوا چیست؟

بازاریابی محتوا عبارت است از فرایندی مداوم و پیوسته که از طریق تولید، انتشار، به‌اشتراک‌گذاری و مدیریت محتوا تلاش می‌کند برای محصول یا خدمتی، مشتری جدید یافته و مشتریان قبلی را همچنان حفظ کند. اگرچه بازاریابی تولید محتوا روز به روز در حال پیچیده‌تر شدن است ساختار اولیه خود را حفظ کرده و تنها ابزارها و رسانه‌ها هستند که درحال تغییرند، طبیعی است با تغییر ابزارها و رسانه‌ها روش‌ها نیز در حال تغییر هستند اما ساختار اولیه ثابت است. در بازاریابی محتوا شما باید بتوانید ویژگی‌ها و مزیت‌های یک محصول را غیر مستقیم برای مشتری در یکی از قالب‌های شناخته شده محتوا ارائه کنید.

بازاریابی و تولید محتوا چه تاثیری بر سئو سایت شما می گذارد؟

در هر بروز رسانی که گوگل از الگوریتم های موتور جستجوی خود ارائه می دهد، بیش از پیش به اهمیت تولید محتوای مفید، کاربردی و جذاب برای سئو سایت پی می بریم. در صورتی که بخواهید همواره در موتور های جستجو مانند گوگل جایگاه مهمی داشته باشید، می بایست به تولید محتوا توجه ویژه ای کنید.

در صورتی که تمایل دارید تا درباره بازاریابی و تولید محتوا بیشتر بدانید، پیشنهاد می کنیم مقالات اختصاصی این موضوع را که توسط تیم تولید محتوا آژانس دیجیتال مارکتینگ بهیدو تهیه شده است از لینک زیر مطالعه بفرمایید.
.

Start now

استراتژی محتوا

بازاریابی بدون استراتژی یعنی تلاش منقطع یا جزیره جزیره که عملا معطوف به ابزارهای بازاریابی است تا برنامه‌ای مدون. درست مثل تجارت‌هایی که صرفا بر اساس تجربیات شخصی، پول در چاه تبلیغات می‌ریزند و تصور می‌کنند در حال بازاریابی هستند، در بازاریابی محتوا هم باید از قبل برنامه و چشم‌اندازی مدون داشته باشید اگرچه هیچ یک به تنهایی معنا و مفهوم استراتژی را به دوش نمی‌کشد. وقتی از استراتژی محتوا صحبت می‌کنیم یعنی محتوا باید تصویر روشن و شفافی از وجه تمایز خدمات و محصولات شما با سایر قبا داشته باشد. محتوایی که نتواند این وجه تمایز را به خوبی نشان دهد فاقد استراتژی است.

بازاریابی محتوا و رسانه

بازاریابی محتوا امروزه یکی از ارکان اصلی دیجیتال مارکتینگ است و کاملا تحت تاثیر رسانه‌های آنلاین می باشد. آثار و نتایج مفهومی به نام بازاریابی محتوا ، تا قبل از همه‌گیر شدن فناوری دیجیتال برای عموم قابل لمس نبود اما با فراگیر شدن رسانه‌های اجتماعی و تاثیر مستقیم شبکه‌های اجتماعی بر سبک زندگی و کسب و کار مردم، محتوا نیز کارکردهای خود را بیشتر نشان داد. به همین دلیل است که برای بازاریابی محتوا ، رسانه به عنوان بستر حامل یا مجرای انتشار از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. شناخت رسانه به شما کمک می‌کند به شناخت بیشتری از مخاطب برسید.

ارسال پیام

بازاریابی محتوا و تبلیغات

بازاریابی محتوا با تبلیغات مرز مشترک و نزدیک به‌هم داشته اما در عین حال با آن متفاوت است، اگر شما محتوایی از هر جنس و قالب تهیه کنید و برای انتشار آن به رسانه‌ای هزینه پرداخت کنید در واقع تبلیغات انجام داده‌اید، نه بازاریابی محتوا. وقتی صحبت از محتواست بدین معنی است شما نه تنها مستقیما خدمات و محصولات خودتان را معرفی نمی‌کنید، بلکه از رسانه‌های اجاره‌ای هم بهره نمی‌برید مگر در موارد خاص مثل ساخت تیزر تبلیغاتی . در بازاریابی تولید محتوا باید فصل مشترک علاقه و نیاز مشتری را با محصول و خدمات خود پیدا کنید، در مورد آن صحبت کنید، آموزش دهید و اطلاعات ارائه کنید.

جنس و قالب محتوا

بین جنس و قالب محتوا، رسانه و همین طور مخاطب باید یک هماهنگی ساختاری وجود داشته باشد. وقتی کسی در یک شبکه ارتباطی مثل تلگرام وبلاگ نویسی می‌کند بدون شناخت کافی از ماهیت رسانه و قالب اجرایی، تنها تلاش خود را هدر می‌دهد، مثلا رسانه ای مثل تلگرام از پایه برای ارتباط سریع و کوتاه طراحی شده است نه مطالعه متمرکز و طولانی. نوشتن متن‌های طولانی در اینستاگرام یا تبدیل کردن تصاویر به ویدئو برای رسانه‌ای مثل آپارات همه از نشانه‌های عدم شناخت کافی از رسانه و قالب محتوا است. نوع تجارتی که برای آن بازاریابی می‌کنیم اگر چه می‌تواند در هر رسانه‌ای مخاطب داشته باشد، بهتر است دارای محدوده‌ای کوچک اما عمیق باشد.

چگونه یک متن تبلیغاتی حرفه‌ای بنویسیم؟

شاید بارها برایتان پیش آمده که قصد نوشتن مطلبی را دارید اما با وجود هجوم کلمات و جملاتی که در ذهنتان می‌گذرد، قادر به نوشتن نبوده و گاهی نیز شروع کردن برایتان سخت و دشوار است. این قضیه در هنگام صحبت‌کردن هم گاهی اتفاق می‌افتد و جمله ” می‌دونم چی میخام بگم اما نمیدونم چه جوری” را زیاد شنیده و یا گفته باشید. این قضیه بیشتر به اشکال در شیوه آموزشی کشور و نیز سرانه مطالعه بسیار پایین در کشور برمی‌گردد. اما چنانچه به‌عنوان یک کپی رایتر می‌خواهید از چگونگی نوشتن یک متن تبلیغاتی حرفه‌ای آگاه شوید، ادامه این مطلب را به هیچ‌وجه از دست ندهید

شناخت ۷ عامل مؤثر در نوشتن متن تبلیغاتی

۱. میزان تجربه، توانایی و استعداد نویسنده
۲. شناخت کامل محصول و یا خدمت
۳. هدف نهایی از نوشتن متن تبلیغاتی
۴. آشنایی با بازار هدف و مشتریان محصول یا خدمت
۵. نوع و قیمت محصول
۶. رسانه منتشرکننده متن شامل شبکه‌های اجتماعی، وب‌سایت‌ها، مجلات و غیره
۷. میزان کوتاهی و یا بلندی متن تبلیغاتی