مقالات آرسانت

انکرتکست (Anchor Text)

آنچه در این مقاله می خوانید

مفهوم انکرتکست (Anchor Text)

کلمات و کاراکترهای موجود در یک متن که به سایت یا متنی دیگر لینک می‌شوند را انکر‌تکست می‌گویند. آنکرتکست (Anchor Text) یکی از بخش‌های مهم سئو و فرایند لینک بیلدینگ است. در اصطلاح سئو، آنکر (ANCHER) به معنای لنگر و تکست (TEXT) نیز به معنی نوشته یا متن است. انکرتکست در واقع همان قسمتی از یک لینک است. یکی از اصطلاحات سئویی که کمتر وب‌سایتی به آن پرداخته است، اصطلاح انکرتکست (به انگلیسی Anchor Text) است.

Anchor Text یک عبارت است که وقتی روی آن کلیک شود به صفحه دیگری انتقال انجام می‌شود. Anchor Textدر صفحات وب برای ایجاد لینک به کار می رود.

کلمات مرتبط با محتوای یک کسب و کار که در سایت ها به کار می روند می توانند به عنوان Anchor Text استفاده شوند. به این کلمات مرتبط در اصطلاح ال اس آی (Latent Semantic Indexing) گفته می‌شود. به این نوع انکرتکست LSI Anchor Text گویند.

مفهوم انکرتکست (Anchor Text)

بهترین انکرتکست کدام است؟

معیار خاصی وجود ندارد که تعیین کند کدام مدل در یک سایت بهترین است. بسته به هدف و استراتژی لینک سازی سایت Anchor Text های مختلف در یک سایت استفاده می شوند.

انکرتکست استاندارد در سئو

عدد خاصی در سئو برای استفاده از Anchor Text ها وجود ندارد. در سئو همیشه با آنالیز کردن رقبا باید پیشرفت کنید و دنبال اعداد و ارقام نباشید. استفاده زیاد از Anchor Text های تکراری باعث می‌شود گوگل به سایت شک کند.

تفاوت Anchor Text داخلی و خارجی چیست؟

در نوشتن Anchor Text داخلی باید از تکنیک لینک سازی خاصی استفاده کنید.لینک ها باید تمیز، حرفه‌ای و منظم طبق استراتژی پیش برود. روش لینک سازی خارجی در اصطلاح کثیف نامیده می‌شود.Anchor Text خارجی در بک لینک و رپورتاژ استفاده می‌شود. باید Anchor Text از کلمات مرتبط سایت خودتان طراحی شود.

 

مفهوم انکرتکست (Anchor Text)

 

کاربرد لینک داخلی چیست؟

این نوع لینک ها آدرسی مشابه آدرس سایت اصلی دارند و در انتهای آدرس با هم متفاوت هستند. باید لینک و محتوای صفحه لینک شده مطابقت داشته باشند. برای انواع کلمات کلیدی مرتبط با کسب و کار در سایت خود صفحه ایجاد کنید. با این کار گوگل سایت شما را یک سایت تخصصی در نظر می‌گیرد.

لینک های داخلی بر سئوی سایت موثر هستند. چون ربات های خزنده گوگل با رفتن به لینک صفحات مختلف سایت را سریع‌تر ایندکس می‌کنند. در نهایت اگر کاربری از یک محتوا در سایت لذت برده باشد با کلیک بر روی سایر لینک های مرتبط که نویسنده پیشنهاد داده است به سایر مقالات و صفحات نیز مراجعه می نماید. این کار باعث می شود نرخ پرش کاربر پایین باشد و سئوی سایت بهبود پیدا کند.

کاربرد لینک خارجی چیست؟

ساختار شبکه اینترنت به هم پیوسته هستند اگر سایتی لینک سازی نشده باشد برای ربات های خزنده گوگل به بن بست تبدیل می شود. لینک های خارجی و داخلی راه خروج از بن‌بست هستند. سئوکاران از سایت های دیگر لینک های خارجی دریافت می کنند تا رتبه آنها در موتور جستجو بالا رود. الگوریتم پنگوئن به بک لینک ها حساس است و اگر لینک های خارجی شما مصنوعی باشد گوگل سایت را جریمه می‌کند.

انواع انکر تکست لینک و تاثیر آن بر سئو سایت

  1. انکرتکست برند و تجاری

به لینک‌هایی که برای متن از نام برند یا نام تجاری استفاده شود انکرتکست تجاری (Branded Anchors) می‌گویند.

  1. انکرتکست انطباق دقیق

در انکرتکست انطابق دقیق (Exact Match) تنها از کلمه کلیدی هدف استفاده می‌شود و برای گرفتن رتبه در موتور جستجوگر گوگل بسیار مفید است. به همین علت لینک انطباق دقیق را مهم‌ترین انکرتکست می‌دانند.

  1. انکرتکست عریان

در این نوع از متن‌دهی به لینک، از هیچ متنی استفاده نمی‌شود. بلکه خود لینک بصورت انکرتکست URL مورد استفاده قرار می‌گیرید.

  1. انکرتکست نیمه و نصفه

در این نوع انکر تکست قسمتی از عبارت کلیدی هدف در متن لینک قرار می‌گیرد. بدین صورت که با طولانی کردن نسبی متن لینک، کلمه کلیدی یا مشتقات آن تبدیل به جزیی کوچک از انکرتکست می‌شود.

  1. انکر تکست طولانی

انواع انکر تکست طولانی (Long Tail Anchor) نسبت به انکر تکست نصفه و نیمه بسیار طولانی‌تر است.

  1. انکرتکست تصاویر

بهینه‌سازی تصاویر یکی از راه‌های مؤثر در بهبود سئوی سایت است. یکی از نکات حائز اهمیت در بهینه‌سازی تصاویر، استفاده از تگ آلت (Alt tag) است. در صورتی که مرورگر قادر به لود و بارگذاری تصاویر نباشد، یکی از راه‌های طبیعی نشان دادن فرایند لینک بیلدینگ داخلی، لینک دادن رندوم به تصاویر صفحات مختلف است.

 

 

 

اهمیت انکرتکست در سئو

فرقی نمی‌کند که شما صاحب یک کسب‌وکار کوچک باشید، یابرند شما در بازارهای بزرگ رقابتی فعالیت کند ایجاد و بهینه سازی انکرتکست‌های اصولی، اهمیت فراوانی بر سئو سایت شما خواهد داشت. البته توجه داشته باشید که این تاثیر می‌تواند منفی هم باشد.

موتورهای جستجو همواره به دنبال تشخیص موضوع وب‌سایت‌ها هستند، و برای سهولت کار خود به بررسی انکرتکست‌ها می‌پردازند. و از طریق ایجاد انکرتکست‌های اصولی، سئو سایت خود را بهبود خواهد یافت .

حال می‌توان نتیجه گرفت، انکرتکست‌ها نیز از ابزار مهم رقابتی به شمار می‌روند و استفاده اصولی از آنها، می‌تواند برگ برنده شما در مقابل وب‌سایت های رقیب باشد. همچنین با رعایت قوانین گوگل در هنگام ایجاد انکرتکست‌ها، موفق به بهبود سئو سایت خود و بهینه‌سازی جایگاه سایت در موتورهای جستجو خواهید شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *