داشتن ظاهری زیبا در نتایج جستجو در گوگل

دیجیتال مارکتینگ در اصفهان

داشتن ظاهری زیبا در نتایج جستجو یکی از مهم ترین درخواست های صاحبان وب سایت ها می باشد. برای جذاب تر ظاهر وب سایت روش های مختلفی وجود دارد که می توان با توجه به نیاز یکی از آنها را انجام داد. یکی از این روش ها استفاده از داده ساختار یافته اسکیما می باشد. اما کدهای نشانه گذاری اسکیما چه کاربردی دارد ؟

چگونه می توان با افزودن اسکیما به سایت ظاهر جذاب تری را به آن داد؟

برای ساخت کدهای اسکیما برای وب سایت خود باید چه کاری انجام داد؟

هدف ما در این مقاله از سایت آرسانت ارائه پاسخی جامع و مناسب به این سوالات است. پس اگر می خواهید بدانید که چگونه نحوه نمایش سایت خود در گوگل را جذاب تر کنید تا انتهای این مقاله با ما همراه شوید.

 

موضوعاتی که در این مقاله به آنها پرداخته خواهد شد، به شرح ذیل است:

  • نشانه گذاری اسکیما چیست؟
  • دلیل نیاز وب سایت ما به schema چیست ؟
  • نقش schema در سئو
  • نمودار دانش ( Knowledge Graph ) یا باکس اطلاعات سایت چیست؟
  • انواع نشانه گذاری اسکیما چیست ؟

 

 

زبان نشانه گذاری اسکیما

نشانه گذاری اسکیما چه کاربردی دارد؟

 

نشانه گذاری اسکیما در واقع داده هایی می باشند که شما به صورت یکسری کد در اختیار موتورهای جستجو می گذارید تا به شکل راحت تری محتوای وب سایتتان را ایندکس کنند. برای اینکه موتورهای جستجو بتوانند این اطلاعات را به درستی بخوانند و در نتایج جستجو به نمایش قراردهد باید شما به درستی ازاین کدها استفاده کنید.

 

این کدها به صورت پیش فرض در schema.org قرارداده شده است. در آن یکسری تگ اسکیما ارائه شده که می توانید برای مشخص کردن محصولات- امتیازدهی- پرسش و پاسخ- نمایش فیلم و موارد جذاب دیگر استفاده کنید. موتورهای جستجو این قابلیت را دارند که این کدها را خوانده و می توانند آنها را به شکل مناسبی در نتایج خود برای کاربران به نمایش گذاشته شود. این کار باعث شده تا سایت به صورت جذاب و زیبایی در نتایج موتورهای جست و جو به نمایش درآمده.

 

افزایش جذابیت نمایش سایت در گوگل دلیل نیاز وب سایت ما به schema چیست؟

اگر شما محصولات، رویدادها، امتیازدهی یا هر ویژگی مهم دیگر وبسایت خود را با استفاده از کدهای اسکیما چینش کنید طبق دستورات در schema.org ، موتورهای جستجو به شکل دقیق تری وب سایت شما را درک خواهند کرد. چرا که نشانه گذاری اسکیما به طور دقیق به موتورهای جستجو نشان می دهد  که هر بخش از وب سایت شما درباره چه چیزی است. در نتیجه دیگر موتورهای جستجو نیازی به حدس زدن ندارند و طبق این دستورات به راحتی محتوا را به کاربران اینترنتی نمایش می دهند.

 

 

از سوی دیگر باید توجه داشته باشید که هر چقدر نحوه نمایش سایت در گوگل جذابت تر و بهنیه تر باشد، نرخ بازدید و نمایش وبسایت شما نیز افزایش پیدا می کند. چرا که کاربران اینترنتی نیز به دنبال وب سایتی هستند که بتواند آنها را به سرعت به خواسته خود برسانند. هیچ چیزی بهتر از نشانه گذاری اسکیما نمی تواند کاربران را به این نتیجه برساند که وب سایت شما دقیقا همان گزینه ای است که باید روی آن کلیک کنند.

 

 

نقش schema در سئو

استفاده از داده های ساختار یافته دقیقا مثل این است که یک داستان طولانی را طی چند جمله کوتاه و کلیدی بیان کنید. به همین دلیل به طور مشخص افزودن اسکیما به سایت نقش مهمی در سئو ایفا می کند. شاید استفاده از schema markup به شکل مستقیم نتواند رتبه وب سایت شما را بهبود بخشد اما به طور غیر مستقیم وبسایت شما را به نتیجه جستجو بهتری تبدیل می کند.

 

نحوه نمایش باکس اطلاعات سایت در نتایج گوگل

 

شما می توانید که در کنار نتایج جستجو گوگل، اطلاعات شرکت خود را در یک باکس اطلاعاتی هم نمایش دهید. این باکس با نام دیگری به اسم گراف دانش یا Knowledge graph شناخته می شود. گراف دانش در واقع یک بلوک اطلاعی بزرگ است که در سمت راست نتایج جستجو گوگل نمایش داده می شود.

در این نمودار می توانید اطلاعات مفیدی را درباره یک جستجوی خاص مشاهده نمایید. چرا که گوگل با بررسی محتواهای مرتبط با یک موضوع خاص اطلاعاتی که در این گراف نشان داده می شود را انتخاب می کند. به عنوان مثال اگر شما نام آرسانت را جستجو کنید، می توانید knowledge graph مربوط به آن را در سمت راست نتایج جستجو مشاهده نمایید. به طور معمول در نمودار دانش گوگل می توانید مهم ترین و اصلی ترین اطلاعات موجود درباره یک موضوع خاص را مشاهده کنید.

 

  • شماره تلفن شرکت
  • آدرس محل کسب و کار
  • امتیاز کاربران به وبسایت
  • پرسش و پاسخ کاربران در خصوص کسب و کار

 

 

 

انواع نشانه گذاری اسکیما چیست ؟

 

زمانی که با استفاده از نشانه گذاری schema درک محتوای وب سایت خود را برای موتورهای جستجو آسان تر می کنید، آنها نیز این حرکت را برای شما جبران می کنند. بسیاری از وبمستران متوجه این موضوع شده اند و اقدام به استفاده از این داده های ساختار یافته برای وب سایت خود کرده اند. اما به طور قطع در آینده ای نزدیک تعداد بیشتری از وب سایت های دارای نشانه گذاری اسکیما را خواهیم دید. یکی از دلایلی که برای نشان دادن اهمیت داده های ساختار یافته در آینده به آن اشاره می شود، اضافه شدن آنها به سرچ کنسول گوگل است. در واقع بخشی تحت عنوان enhancements برای تحلیل هر اسکیما در سرچ کنسول گوگل وجود دارد.

در ادامه مطالب برخی از مهم ترین schema های قابل استفاده برای نمایش در نتایج جستجو را به شما معرفی می کنیم:

Breadcrumbs

Corporate contacts

Carousel

Logos

Sitelinks searchbox

Social profiles

Articles

Books

Course

Datasets

Events

Fact checks

FAQ

How-to

Job postings

Local businesses

Products

Q&A pages

Recipes

Reviews

TV & movies

Video

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *