اینفوگرافیک چیست؟

اینفوگرافیک چیست؟

اینفوگرافیک چیست؟

این روزها با دیجیتالی شدن دنیای کسب و کار و آموزش ها این سوال را زیاد می شنویم. اما واقعا اینفوگرافیک چیست و چه کاربردی دارد؟ به صورت مختصرمی توان گفت اینفوگرافیک یک تصویری بصری ثابت یا متحرک است که به واسطه آن می توان اطلاعات را به صورت ساده و سریع و البته جذاب تر به مخاطب منتقل کرد. نمونه های های مختلفی از انواع اینفوگرافیک وجود دارد که هر کدام بر اساس هدف سازنده انتخاب می شوند. بیایید حرفه ای تر به این سوال پاسخ دهیم که کاربرد اینفوگرافیک چیست؟ اینفوگرافیک با هدف آموزش، برندسازی، انتقال سریع تر اطلاعات، جمع آوری داده های آماری، مقایسه اطلاعات و… استفاده می شود.

این روزها شاهد استفاد بسیارزیاد اینفوگرافیک ها برای آموزش و برندسازی هستیم. از انواع اینفوگرافیک می توان به نوع متحرک، نقشه ای، نمودارها، رزومه، لیست و… اشاره کرد.

معمولا از نرم افزار برای ساخت اینفوگرافیک کمک گرفته می شود اما می توان به ساخت اینفوگرافیک با گوشی هم اقدام نمود که البته این روش برای ساخت محتوای آسان مثل تصاویر شبکه های اجتماعی (اینستاگرام، تلگرام و…) مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 از اینفوگرافیک چه میدانید ؟

 

جالب است بدانید اینفوگرافیک Infographic ترکیبی از دو واژه information و graphics است. اینفوگرافیک مجموعه ای از متون، تصاویر، المان های گرافیکی و… هستند که یک نمای کلی از موضوع مورد نظر شما را به تصویر می کشند و قدرت درک اطلاعات با یک نگاه را به مخاطب هدیه می کنند. اصولا سعی می شود در ساخت اینفوگرافیک از تصاویر جذاب و چشم نواز و رنگ های زیبا استفاده کرد امروزه با رشد روزافزون دنیای وب و افزایش روند تولید محتوا اینفوگرافیک ها یک ابزار ارزشمند و متمایز برای سبقت از رقبا و ارتباط بصری با مخاطب محسوب می شوند.

حتما می پرسید اینفوگرافیک چیست؟ به عبارت خیلی ساده می توان گفت اینفوگرافیک شامل نمودار، دیاگرام یا تصاویری است که به صورت بصری ارائه شده و هدف از ساخت آن انتقال سریع و جذاب اطلاعات به مخاطب است. جالب است بدانید سرعت انتقال داده از طریق اینفوگرافیک نسبت به یک متن ساده بسیار بالاتر است و از آنجایی که اینفوگرفیک حالت بصری دارد برای مخاطب نیز جذاب تر است. اصولا پیشنهاد می شود از اینفوگرافیک ها در مقالات استفاده شود برای اینکه  قدرت درک را افزایش می دهد. اینفوگرافیک ها بهترین نوع ساختار برای داستان سازی، شبکه های اجتماعی و آموزش های کوتاه مدت بشمار می روند.

 

کاربرد اینفوگرافیک چیست؟

 

همانطور که گفته شد اهداف مختلفی برای ساخت اینفوگرافیک وجود دارد اما اصولا برای انتقال کامل و سریع اطلاعات از اینفوگرافیک ها استفاده می شود به گونه ای که مخاطب در کسری از زمان کلیتی  از اطلاعات را دریابد. اینفوگرافیک کاربردهای مختلفی دارد از جمله:

برای راهنمایی و آموزش بهتر دانش آموزان در مدارس با هدف یادگیری بهتراشتراک گذاری تاریخچه کار و سوابق برندسازی و جذب مخاطب

آموزش و افزایش فروش در شبکه های اجتماعی

انتشار در سطح وب برای جذب کاربر

افزایش سرعت انتقال اطلاعات به مخاطب

و…

چگونه یک اینفوگرافیک بسازیم

 

برای ساخت اینفوگرافیک در مرحله اول به یکسری داده های کیفی نیاز دارید سپس باید پردازش داده به مخاطب را تحلیل کنید و روشی انتخاب نمایید که چگونه این داده ها را به صورت تصویری در کنار یکدیگر بچینید که علاوه بر جذابیت ظاهری پر بار و مفید باشد. از طرفی می بایست روی محتوا مانور دهید به گونه ای که اطلاعات مهم و کلیدی برجسته باشند به عنوان مثال به راحتی شباهت ها، تفاوت ها، مزایا، معایا، داده های مهم و… در محتوای تصویریری شما قابل تشخیص باشند. در نهایت نیز می بایست به کمک یک ابزار گرافیکی داده های خود را به صورت تصویری طراحی کنید.

آمار و ارقام نشان داده محتوای تصویری ساده، مینیمال، جذاب اما پربار بازخورد بسیار خوبی در میان مخاطبان داشته اند.

 

تاریخچه اینفوگرافیک به کجا بر می گردد؟

 

حتما می پرسید اصلا اینفوگرافیک و ایده آن از کجا آمده؟ تاریخچه اینفوگرافیک به کجا و چه زمانی بر می گردد؟ اگر کمی به عقب برگردیم و تاریخچه نیاکان خود را مرور کنیم می بینیم تصاویر بسیار مبهم و البته مفهومی روی سنگ ها، غارها و کتیبه ها طراحی شده می توان گفت تمام این نقاشی ها اولین اینفوگرافیک های تاریخ بوده اند. جالب است بدانید تصاویری از ۳۷۰۰۰ سال پیش از میلاد وجود دارد که فوران یک آتشفشان را نشان می دهند و از اولین نمونه های اینفوگرافیک بشری هستند. پس از آن نقشه ها به وجود آمدند و رفته رفته از تصاویر برای انتقال سریع اطلاعات کمک گرفته شد.

 

انواع اینفوگرافیک چه شکلی هستند؟

 

اطلاعات کلی  را چطور کنار هم بچینیم و از چه ساختاری برای نمایش داده ها استفاده کنیم؟ نکته بسیار مهمی که قبل از ساخت اینفوگرافیک باید در نظر بگیرید این است که کدام یک از انواع اینفوگرافیک برای شما مناسب تر است و می تواند موثرتر واقع شود؟که  می توان از ترکیب انواع اینفوگرافیک ها هم برای افزایش تاثیرگذاری استفاده کرد.

 • اینفوگرافیک بصری
 • اینفوگرافیک لیستی
 • اینفوگرافیک نقشه
 • مقایسه کردن اطلاعات
 • فلوچارت
 • اینفوگرافیک رزومه
 • گیفوگرافیک یا اینفوگرافیک های متحرک

 

 1. اینفوگرافیک بصری

 

این مدل از اینفوگرافیک ها بسیار کاربردی و محبوب هستند و اغلب در شبکه های اجتماعی و آموزش ها آن را می بینیم. بخاطر جذب بالایی که برای مخاطب دارد،که براحتی به اشتراک گذاشته می شود.

 

 1. اینفوگرافیک لیستی

اگر محتوای شما شامل یکسری مراحل است می بایست اینفوگرافیک خود را به صورت مرحله ای و لیست شده بسازید از این سبک استفاده کنید. در این نوع اینفوگرافیک مراحل مختلف انجام یک کار به صورت مرحله به مرحله به کمک اعداد، نمادها یا حتی به صورت پلکانی ترسیم می شود. این مدل اینفوگرافیک برای نمایش موارد آموزشی کاربرد دارد.

 

 1. اینفوگرافیک نقشه

از این نوع اینفوگرافیک اصولا در طراحی نقشه های سفر و موقعیت های جغرافیایی و اطلاعات مکانی استفاده می شود.

 

 1. مقایسه کردن اطلاعات

نمونه دیگراز اینفوگرافیک ها برای مقایسه اطلاعات مورد استفاده قرار می گیرند به این شکل تفاوت ها و شباهت ها، مزایا یا معایب آیتم های مورد نظر را می توان به سادگی و در عین جذابیت به نمایش گذاشت.

 

 1. فلوچارت

فلوچارتنوع دیگری از اینفوگرافیک است که مراحل انجام یک کار یا رسیدن به یک نتیجه خاص را نمایش می دهد. در حقیقت مسیری از فعالیت ها کنار هم چیده می شوند تا به دستاورد نهایی برسید. به عنوان مثال می توان مراحل نصب فتوشاپ روی کامپیوتر را به صورت خانه های ساخته شده در یک جاده ترسیم کرد ترسیم کرد. مثلا خانه اول جاده دانلود فایل نصبی فتوشاپ است، خانه دوم جاده اکسترکت و شروع نصب و…. خانه قرار گرفته در آخر جاده هم فتوشاپی است که کامل نصب شده!  در حقیقت شما باید مثل بازی مار و پله این جاده را طی کنید.

 

 1. اینفوگرافیک رزومه

امروزه برای ارائه رزومه هم از اینفوگرافیک ها استفاده می شود بدین ترتیب خیلی صریح و ساده می توانید رزومه کاری، سوابق، توانایی و مهارت ها و اطلاعات شخصی خود را کوتاه و مفید و چشم نواز ارائه کنید. این مدل اینفوگرافیک ها برای جمع آوری اطلاعات کارکنان در سازمان ها بسیار کاربردی است.

 

 1. گیفوگرافیک یا اینفوگرافیک های متحرک

تا اینجا به جذابیت های اینفوگرافیک و تاثیرگذاری آن پی بردید اما اگر تمایل دارید محتوایی فراتر از اینفوگرافیک با تاثیرگذاری چند برابری داشته باشید، گیفوگرافیک را امتحان کنید! منظور تصاویری به سبک اینفوگرافیک است که متحرک هستند و می توانند مخاطب را جذب خود کنند. شایدبپرسید تفاوتی با ویدیو ندارند!! باید گفت:هزینه و زمان ساخت گیفوگرافیک نسبت به انیمیشن ها بسیار پایین تر است.

 

نکات مهم ساخت اینفوگرافیک

خیلی خب حالا که می دانید اینفوگرافیک چیست و با انواع اینفوگرافی آشنا شدید بهتر است با مراحل ساخت آن هم آشنا شوید. اصولا ساخت اینفوگرافیک برای افرادی که تخصص زیادی در زمینه طراحی ندارند  کمی مشکل بنظر می رسد ابتدا باید چک لیست زیر را برای خودتان کامل کنید:

 

 • اینکه از اینفوگرافیکی که می سازید چه هدفی دارید؟
 • تصمیم دارید با دیدن اینفوگرافیک چه اتفاقی بیفتد یا مخاطبین به کجا هدایت شوند؟
 • اینوفگرافیک شما برای چه کسانی مفید است؟
 • برای ارائه اینفوگرافیک اطلاعات مفید و البته بسیار کاربردی گردآوری کنید.
 • رنگ بندی دلخواهتان را انتخاب کنید. بهتر است از رنگ های شاد و جذاب کمک بگیرید و ۳ رنگ را به عنوان رنگ های اصلی در نظر بگیرید. (مشخص کنید هر المان باید چه رنگی باشد مثلا تیترهامشکی)
 • فضاهای سفید درون اینفوگرافیک را مدیریت کنید. بهتر است تا حدامکان از فضا استفاده کنید و تعادل برقرار کنید. از تصویرسازی اغراق آمیزهم خودداری کنید.

 

نکات مهم

به اندازه های استاندارد اینفوگرافیک ها دقت داشته باشید. اینوفگرافیک شما باید به گونه ای طراحی شود که اولا در دستگاه های مختلف دچار افت کیفیت نشود و دوما بتوان از آن در موبایل و دسکتاپ بهره برد. اندازه استاندارد به کار مورد نظر شما جهت انتشار بستگی دارد به عنوان مثال اندازه اینفوگرافیک ساخته شده برای شبکه اجتماعی اینستاگرام که بیشتر کاربران آن موبایلی هستند با اینفوگرافیک ساخته شده برای مقالات وبسایت کاملا متفاوت است.

ساختار قدرتمندی برای اینفوگرافیک ایجاد کنید. هر اینفوگرافیک به یک مقدمه یا شروع، راهنما، بخش اصلی و پایان نیاز دارد دقیقا مثل یک آموزش کوتاه وخلاصه باید با مقدمه ذهن مخاطب را آماده کنید سپس به محتوای اصلی بپردازید و در نهایت با یک پایان جذاب همه چیز را جمع بندی کنید.

اگر از منبع خاصی استفاده کردید در پایان اینفوگرافیک اعلام کنید.

ارائه جزئیات و نکات یکی از ستون های اصلی و اساسی در ساخت  اینفوگرافیک است که می تواند منجر به اشتراک گذاری محتوا توسط مخاطبین شود.

نمی توانید تمام اطلاعات را در اینفوگرافیک جا بدهید چون باعث شلوغی تصویر می شود اما بهتر است کلیدی ترین نکات را ذکر کنید.

 

 

 

انتخاب اشتباه رنگ های اینفوگرافیک می تواند تمام زحمات شما را نابود کند. چرا که رنگ ها در چند ثانیه اول نگاه مخاطب را جلب می کنند و اگر نتوانید از رنگ بندی درست و جذابی استفاده کنید شانس دیده شدن و خوانده شدن اینوگرافیک را از دست خواهید داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *