تجربه کاربری یا UX

تجربه کاربری یا UX

در موتور جستجوگر گوگل از یکسری ابزارهای تحلیلی که در قالب الگوریتم ها قرار داده شده اند برای رتبه بندی نتایج بهره گرفته می شود. یکی از مفاهیمی که بخصوص عامل تجربه کاربری یا UX است.

 

 

تجربه کاربری چیست و چگونه در رتبه بندی تاثیر می گذارد؟

گوگل در سال های گذشته تلاش کرده تا در اثر لینک ها در رتبه بندی کم کرده و اثر عوامل دیگری چون تجربه کاربری به عنوان عوامل مهم موثر در رتبه بندی شده که جز SERP آن به کار می رود . با اطلاع به دست آمده از ux می توان متوجه شد که یک سایت تا چه حدی توانسته در جذب مخاطب های خود موفق باشد . حال عواملی که در تجربه کاربری یا ux اثر دارد به  عواملی چون بازخورد محتوا، رابط کاربری، ساختار داخلی سایت، برندینگ، نوع و روش فعالیت و … جزو عوامل تاثیرگذار تجربه کاربری هستند تامین و بهبود آن پروسه ای حساس و طاقت فرساست. با بالاتر رفتن تاثیر UX در رتبه بندی گوگل امکان سوءاستفاده های احتمالی نیز به حداقل می رسد. زیرا این رفتار مجموع کاربران است که نتیجه کلی را به گوگل می رساند.

 

 

تفاوت بین UX و UI

 

UX بسیار گسترده ست و تمامی بخش های سایت که ارتباط مستقیم و حتی غیر مستقیم تعاملی با کاربر برقرار می کند اما UI تنها به رابط کاربری محدود بوده و می توان گفت یکی از زیرمجموعه های UX بوده .

 

آموزش تجربه کاربری

در آموزش تجربه کاربری مجبوریم مفاهیمی را مطرح کرده و بر روی آن کار کرده که با رفتار کاربران در ارتباط بوده و زمانی که بازدیدکننده به یک سایت وارد می شود ساختار و گزینه های موجود در آن که بواسطه رابط کاربری انجام شده است زبان تعامل سایت ما با آن شخص است. اگر موارد زیر را در هنگام طراحی سایت و یا بهبود آن در نظر بگیریم قاعدتا حس خوبی از سایت ما به بازدیدکننده منتقل خواهد شد.

 

 1. سرعت مناسب لود سایت
 2. زیبایی و در عین حال سادگی
 3. نظم کلی سایت و نهایت بهینگی در چیدمان گزینه ها
 4. تامین ارتباط محتوایی با سایر بخش ها
 5. شفاف سازی با اطلاعات مختصر و مفید

 

باید توجه داشت که اغلب بازدیدکنندگان در اولین ورود به سایت بصورت سطحی آنرا نگاه می کنند. اگر به مجموعه موارد فوق توجه شده و بصورت صحیحی انجام شده باشد قدم اولین که بسیار مهم است را بخوبی برداشته ایم. به این معنی که سایت ما در نگاه اول، نظر بازدیدکننده را به خود جلب کرده است. در مراحل بعدی نیز این ساختار داخلی سایت، کیفیت محتوا و مانند آنها هستند که با کاربر وارد تعامل می شوند. طراحی هوشمندانه سایت که منجر به جذب بازدیدکننده و حفظ آن می شود یکی از اساسی ترین اقدامات در تامین مناسب تجربه کاربری است.

مجموعه راهکارهای بهبود تجربه کاربری

 

 1. تحلیل رقابتی و تامین بهترین شرایط ممکن برای کاربران
 2. تحلیل مداوم اطلاعات آماری و فنی
 3. مطالعه و بررسی بازخوردها و رفتارهای کلی کابران در سایت
 4. بکارگیری مداوم راهکارهای بهبود تجربه کاربری
 5. بهبود حداکثری دسترسی ها و مسیرها در سایت
 6. توجه به سازگاری و نمایش صحیح محتوا در دستگاه های مختلف
 7. مدیریت هوشمندانه صفحات کم ارزش و حذف شده
 8. استفاده هوشمندانه از تصاویر و المان های تعاملی
 9. توجه به اصل کیفیت، طراوت، مفید بودن و سادگی نگارش محتوا
 10. تعیین قواعد قانونی سایت مانند قوانین استفاده ، قوانین حریم خصوصی ، سوالات متداول و …
 11. استفاده از روش تست A/B برای دستیابی به بهترین نتایج

 

اگر شما نیز نظر، ابهام و یا سوالی در مورد تجربه کاربری دارید لطفا آنرا در بخش نظرات مطرح نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *