انکر تکست چیست؟

آنچه در این مقاله می خوانید

انکر تکست در حوزه وب سئو به تمام متن‌هایی اشاره دارد که به عنوان لینک‌ها درون متون یا محتوای یک صفحه وب قرار می‌گیرند. این لینک‌ها به طور اصلی بر روی کلمات کلیدی خاص تمرکز دارند و با کلیک بر روی آنها، کاربر به صفحات دیگر یا منابع مرتبط هدایت می‌شود.

بهینه‌سازی انکر تکست برای کلمات کلیدی مرتبط با محتوای صفحه، به بهبود رتبه‌بندی در موتورهای جستجوی الکترونیکی کمک می‌کند. انکر تکست‌ها نقش اساسی در افزایش ترافیک و بهبود سئوی یک وب‌سایت ایفا می‌کنند. با بهره‌گیری از انکر تکست‌های مناسب و مرتبط، موتورهای جستجو قادرند بهترین درک را از محتوای صفحات داشته باشند و رتبه‌بندی موثری را اعمال نمایند.

انکرتکست یکی از اجزای حیاتی در زمینه سئو و فرآیند ساخت لینک می‌باشد. واژه “انکر” به معنای لنگر و “تکست” نیز به معنای متن یا نوشته است. به عبارتی می‌توان به آن متن لینک هم گفت.

انواع انکر تکست و تاثیر آن بر سئو سایت

در این قسمت از مقاله انواع مختلف انکر تکست را بررسی می‌کنیم.

1- انکر تکست برند (Branded Anchor Text)

اگر در یک لینک از نام تجاری استفاده شود، این نوع لینک به عنوان انکرتکست نام تجاری یا برند شناخته می‌شود و استفاده از این نوع انکر تکست برای وبسایت به‌طور کلی معاف از خطر است.

تنها در مواردی که نام تجاری با کلمه کلیدی هدف یکسان باشد، مثل وبسایت SEMrush که از نام تجاری خود به‌عنوان انکرتکست در لینک‌های خود استفاده می‌کند، این حالت می‌تواند مطمئن باشد. با این حال، اگر به طور مکرر از نام برند خود به‌عنوان انکرتکست استفاده کنید، احتمال دریافت تنبیه از سوی گوگل افزایش می‌یابد.

یکی از مزایای مهم استفاده از لنگرهای برند این است که در جلوگیری از ارسال هرزنامه، به شما کمک می‌کنند. با این حال، باید اصول استفاده از این نوع انکر تکست را به‌خوبی بشناسید، زیرا ممکن است گوگل شما را به خاطر بهینه‌سازی بیش از حد مجاز پنالتی کند.

اگر نام تجاری شما با شخصیت‌های عمومی مانند اینفلوئنسرها، روزنامه‌نگاران یا بازیگران مرتبط است، گوگل ممکن است لینک‌هایی با نام آن‌ها را نیز به‌عنوان یک لنگر برند در نظر بگیرد.

2- انکر تکست عمومی (Generic Anchor Text)

انکرتکست‌های عمومی هیچ‌گونه کلمه یا عبارتی که به کلمه کلیدی اشاره داشته باشد را دربر نمی‌گیرند. به جای آن، خواننده باید اطراف آن کلمه را مطالعه کند تا درک کند که لینک چه محتوایی را نشان می‌دهد. اگرچه در نگاه اول انکرتکست‌های عمومی ممکن است به عنوان اسپم تلقی شوند، این انکرتکست‌ها بسیار قوی هستند. عمدتاً این کلمات به انجام اقدام یا انجام یک عمل اشاره دارند و مخاطب را به انجام کاری ترغیب می‌کنند. به عناوین انکرتکست‌های عمومی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • از اینجا دانلود کنید
  • اینجا بیشتر بخوانید
  • اطلاعات بیشتر
  • ادامه مطلب
  • این صفحه
  • اینجا کلیک کنید

3- انکر تکست اگزکت مچ (Exact Match Anchor Text)

اگر متن لنگری که استفاده شده، حاوی کلمات کلیدی دقیق صفحه‌ای باشد که به آن لینک داده می‌شود، این را به عنوان تست پیوند به لندینگ پیج دقیق تطبیق می‌دهند.

استفاده از این نوع انکر تکست ضروری است، اما باید به تعداد لینک‌هایی که در متن خود قرار می‌دهید توجه داشته باشید، زیرا اگر تعداد آنها از حد تعیین‌شده توسط گوگل بیشتر شود، ممکن است به عنوان هرزنامه شناخته شوید و مورد جریمه قرار گیرید.

در لینک‌سازی خارجی، بسیاری از افراد این تصور را دارند که با استفاده از انکرتکست‌های خاص می‌توانند به سرعت به نتایج دلخواهشان برسند و از رپورتاژ آگهی خود بهترین نتیجه را کسب کنند، اما همیشه این امکان عملی نمی‌ندارد.

4- انکر تکست برهنه (Naked Anchor Text)

متن‌های لنگر برهنه انکر تکست هایی هستند که به صورت مستقیم از نوار آدرس مرورگر کپی و جایگزین می‌شوند. این نوع لنگر را می‌توان همچنین با عنوان انکر تکست URL شناخت که در متن آن هیچ کلمه کلیدی یا عبارت مشاهده نمی‌شود. این نوع پیوند معمولا در انتهای مقالات یافت می‌شود، که معمولا به عنوان منبع به وب‌سایتی اشاره می‌شود.

5- انکر تکست تصویری (Image Anchor Text)

گاهی با کلیک بر روی یک تصویر، به صفحه‌ای از یک وبسایت دیگر منتقل می‌شویم، در این سناریو از انکر تکست تصویر یا به عبارتی Alt تصویر برای لینک دادن استفاده شده است. در اینجا، ضروری است که برای تصویر مورد نظر یک متن جایگزین در نظر گیریم که به آن Alt تصویر نیز گفته می‌شود. این متن جایگزین در شرایطی که تصویر به دلایل مختلفی برای کاربران نمایش داده نشود، کاربران از طریق متن جایگزین قادر باشند به لینک مورد نظر دست یابند، زیرا در این حالت متن جایگزین نقش انکر تکست را ایفا می‌کند.

6- انکر تکست لانگ تیل (Long-Tail Anchor Text)

لنگرهای دم بلند، یک زیرمجموعه از انکر تکست های متنی هستند که تفاوت اصلی آنها در دارا بودن کلمات بیشتر است. این نوع انکر تکست ها با استفاده از کلمات کلیدی لانگ تیل، فرصتی فراهم می‌کنند تا کلمه کلیدی اصلی همراه با سایر کلمات کلیدی مرتبط، بیان شود.

انکر تکست‌های لانگ تیل ممکن است شامل زیرعنوان‌ها یا سرفصل‌های پیوند باشند. با این حال، در بعضی موارد، نویسندگان محتوا ممکن است به یک جمله کامل لینک دهند. این نوع انکر تکست به عنوان لنگرهای دم بلند شناخته می‌شوند. اگرچه نوشتن این لنگرها حوصله سر بر است، اما همچنان می‌تواند برای بهینه‌سازی سئو مفید باشد.

7- انکر تکست های ترکیبی

ترکیبی از انکر تکست‌های قبلی که به آن اشاره شد، انکر تکست ترکیبی را ایجاد می‌کند. به عنوان مثال، استفاده از انکر تکست برند به همراه اگزکت مچ (یا هر کدام از انواع دیگر)، یک انکر تکست ترکیبی است. به عنوان نمونه، مدیریت اکانت لینکدین آرسانت یک انکر تکست ترکیبی محسوب می‌شود.

8- انکر تکست LSI

به عنوان یک مثال، اگر از کلمات دارای معانی مشابه یا هم‌معنی با کلمه کلیدی صفحه مقصد استفاده شود، این روش را می‌توان به عنوان انکر تکست هم‌معنی دانست.

به طور مثال، اگر کلمه کلیدی یک صفحه از وبسایت “فروش تلویزیون سامسونگ” باشد، می‌توان “فروش تلویزیون سامسونگ آنلاین”، “فروش اینترنتی تلویزیون سامسونگ” و “تلویزیون سامسونگ آنلاین” را به عنوان انکر تکست هم‌معنی در نظر گرفت.

این روش لینک‌سازی یکی از راه‌های مؤثر است که به نتایج مثبت در سئو و بهینه‌سازی وبسایت منجر می‌شود.

9- انکر تکست انطباق جزئی (Partial Match Anchor Text)

استفاده از انکر تکست با متن لینک نسبی به معنای انتخاب عبارت یا کلمه کلیدی، در کنار انکرهای عمومی، به کار گیری می‌شود. مثلا با انکر تکست طراحی سایت در اصفهان به صفحه “طراحی سایت در اصفهان” لینک دهیم.

اهمیت انکرتکست در سئو

انکرتکست‌ها به عنوان یک عامل بسیار مهم در سئوی وبسایت شما تلقی می‌شوند. انکر تکست ها به گوگل کمک می‌کنند تا سایت‌های متقلب را از سایت‌های دیگر تفکیک کند. همچنین، انکرتکست به خواننده می‌گوید که اطلاعات بیشتری را درباره یک کلمه در کجا می‌تواند پیدا کند. بنابراین، سعی کنید از این کلمات به درستی استفاده کنید تا به سلامت وبسایتتان آسیبی وارد نشود.

در این مقاله، درباره انواع انکرتکست‌ها صحبت کردیم و قوانین کلی برای ایجاد آن‌ها را به شما توضیح دادیم. از این قوانین و راهنما استفاده کنید تا به سئوی وبسایتتان بیشترین کمک را بکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.